Vasektómia a impotencia: Môže sa po vasektómii objaviť impotencia?

Vasektómia a impotencia: Môže sa po vasektómii objaviť impotencia?

Vasektómia je chirurgický zákrok, ktorým sa odstraňujú spermie zo semena, ejakulátu. Podľa odhadov až 500 tisíc mužov v Amerike ročne podstúpi vasektómiu – procedúru, ktorá zabraňuje spermiám miešať sa so semennou tekutinou. Muži vasektómiu podstupujú hlavne pre to, aby nedošlo k nechcenému oplodneniu žien. Podľa lekárov tento zákrok nemá žiadny vplyv na pohlavnú výkonnosť muža, na chuť na sex a ani na erekciu.

No väčšina mužov sa aj tak pri tomto zákroku obáva impotencie či erektilnej dysfunkcie (neschopnosti udržať erekciu alebo ejakuláciu). Avšak riziko impotencie je po vasektómii podľa odborníkov veľmi zriedkavé. Podľa medzinárodnej federácie gynekológie a pôrodníctva (FIGO) hlásia niektorí muži dokonca lepší sexuálny život po vasektómii, ako pred ňou.

Ako sa vasektómia vykonáva?

Ide o pomerne rýchly zákrok, po ktorom nemusíte zostávať v nemocnici a ešte v ten deň odchádzate domov. Lekár vám môže odporučiť niekoľko dní voľna, i to, aby ste nedvíhali ťažké predmety a vyhli sa sexuálnej aktivite po dobu jedného týždňa. Vasektómia bežne trvá približne 20 minút, vykonáva sa v lekárskej ordinácii alebo v ambulancii a nezanecháva za sebou stehy. Lekár pri nej môže použiť lokálnu anestéziu, no bolesť pri vasektómii býva často popisovaná ako minimálna. Skôr pri tom môžete nadobudnúť mierny pocit diskomfortu a nepohodlia.

Najbežnejším postupom vasektómie je perkutánna alebo neskalpelová vasektómia. Váš chirurg sa zameria na oblasť pod mieškom, ktorá je známa ako vasdeferens. Táto oblasť nesie spermie, ktoré sa potom zmiešajú s ejakulátom. Lekár urobí malú dierku, aby oblasť zvanú vasdeferens zviazal. Tento proces neovplyvní ani erekciu, ani schopnosť vyvrcholenia. Vasdeferens ovplyvňuje len spermie, telo ich bude ale vytvárať naďalej. No a keďže spermie sú bežným typom bunky, vaše telo ich absorbuje úplne prirodzene.

Je nutné tiež poznamenať, že ochrana pred tehotenstvom nie je po vasektómii hneď okamžitá. Trvá tri mesiace alebo 20 ejakulátov, než bude ejakulát bez obsahu spermií. Po troch mesiacoch tiež budete musieť navštíviť lekára, aby prítomnosť spermií v ejakuláte otestoval.

Vasektómia a impotencia

Pre informáciu – lekári vykonávajú vasektómiu už od konca 19.storočia. Viac ako storočie trvajúci výskum dodnes nepreukázal žiadne dôkazy o spojení vasektómie s impotenciou. Podľa federácie FIGO má z tisíc mužov, ktorí podstúpili vasektómiu, v priemere len 1,9 impotenciu. Na porovnanie – medzi 1000 mužmi, ktorí podstúpili vasektómiu, je v priemere 1.7 z nich postihnutých impotenciou. Pre ďalšie vysvetlenie – operatívne zákroky, týkajúce sa erektilnej dysfunkcie, zahŕňajú oblasť prostaty a bedier. Vasektómia pritom vôbec nezahŕňa penis, semenníky či vnútorné orgány.

Ako sme už spomínali, ochorenie na erektilnú dysfunkciu po vasektómii sa zaraďuje skôr medzi zriedkavosti. Najvýraznejšia väzba medzi vasektómiou a erektilnou dysfunkciou je práve tá mentálna, to znamená že práve stres a depresia ju môžu spôsobiť. Ak aj napriek tomu máte obavy, že vasektómia môže spôsobiť erektilnú dysfunkciu, skúste nájsť duševnú pohodu medzi poznaním, že medzi nimi naozaj nie je žiadna spojitosť a všetko je to len v hlave.

U mužov existujú aj ďalšie mylné predstavy a obavy z vasektómie a jej vedľajších účinkov. Pritom jediné, čo pojem vasektómia znamená, je, že ejakulát nebude obsahovať spermie a neumožní tak vajíčko oplodniť. A navyše – spermie tvoria len niečo cez 3% vášho ejakulátu – chýbajúce spermie po vasektómii nespôsobia žiadnu zmenu, týkajúcu sa vzhľadu, chute alebo množstva ejakulátu. Vasektómia takisto nijak neovplyvní vašu sexualitu, hladinu testosterónu a tiež nespôsobí poškodenie iných pohlavných orgánov. Vasektómia nie je bolestivá a nepredchádza pohlavne prenosným chorobám. Rovnako tak vasektómia nie je nijak spojená s rakovinou prostaty. Samozrejme, ak máte obavy alebo ďalšie otázky, je dobré obrátiť sa s nimi na svojho lekára.

Riziká spojené s vasektómiou

Síce je vasektómia menším zákrokom, no aj pri nej existujú riziká, ktorých si musíte byť vedomý. Ak by sa po zákroku vyskytla infekcia, krvácanie alebo prudká bolesť, ihneď vyhľadajte lekára. Medzi niektoré problémy po vasektómii patria:

 • krvácanie z miešku alebo rany
 • krv v ejakuláte
 • podliatiny v miešku
 • infekcia v okolí rezov
 • mierna bolesť
 • opuch

Medzi dlhodobé problémy, hoci sa nevyskytujú často, môžu patriť:

 • pretrvávajúca bolesť
 • nahromadenie tekutín v semenníku, čo spôsobuje bolesť pri ejakulácii
 • tehotenstvo v dôsledku zlyhania vasektómie

Dá sa vasektómia zvrátiť alebo odstrániť?

Podľa Americkej urologickej asociácie až 10% mužov, ktorí podstúpili vasektómiu uvažujú, že si ju v budúcnosti nechajú odstrániť. Tak, ako vasektómia nie je príčinou erektilnej dysfunkcie ani impotencie, tak rovnako ani jej zvrátenie nemá na ňu žiadny vplyv a produkcia testosterónu v tele ostáva nemenná. Odstránenie vasektómie je chirurgický zákrok, ktorý je založený na opätovnom pripojení rezných koncov vasdeferensu.

Tento zákrok trvá dlhšie než vasektómia, pretože zahŕňa viac krokov. Odstránenie vasektómie si môžete nechať urobiť aj desiatky rokov po tom, čo ste ju absolvovali. Neopakujte to však často, rovnako, ako je potrebné zvážiť všetky dôsledky vasektómie, rovnako tak je potrebné na to myslieť aj pri rozhodnutí ju odstrániť. Pri časom opakovaní zrušenia vasektómie sa môže miera úspešnosti zákroku znižovať.

Tabletky na podporu erekcie a potencie

Ak práve naopak, patríte k mužom, ktorí chcú svoju plodnosť posilniť, rovnako ak aj erekciu a potenciu, pre vás sú určené výživové doplnky Stoporex®, ktoré sú vďaka svojmu 100% prírodnému zloženiu vynikajúcou kombináciou aminokyselín, bylín a minerálov. Sú bez vedľajších účinkov, nepotrebujete na ne recept od lekára, užívať ich môžete vo forme tabliet krátkodobo, ale aj dlhodobejšie a čo je dôležité, tak:

 • zlepšujú kvalitu erekcie
 • prispievajú k lepšiemu prekrveniu oblasti genitálií a zároveň stimulujú vzrušivosť
 • predlžujú dobu erekcie a odďaľujú predčasnú ejakuláciu
 • majú pozitívny vplyv na mužské libido
 • podporujú lepšiu tvorbu a dozrievanie spermií
 • vďaka výťažkom z bylín majú pozitívny vplyv na elimináciu stresu, napätia a nervozity.