Keď sa muži sexuálne vzrušia, ich hormóny, svaly, nervy a krvné cievy navzájom spolupracujú, aby spoločne spôsobili erekciu. Nervové signály, ktoré sú odoslané mozgom do penisu, stimulujú svaly, aby sa uvoľnili. To zase umožňuje, aby sa tkanivá v penise prekrvili. Akonáhle sa penis naplní krvou a dosiahne sa erekcia, krvné cievy v penise sa uzavrú tak, aby sa erekcia udržala. Po skončení sexuálneho vzrušenia sa žily v penis opäť otvoria a umožňujú krvi ho opustiť.
V určitom čase sa v živote muža môžu objaviť ťažkosti s dosiahnutím alebo udržaním erekcie. Problémy s erekciou sa vyskytujú vtedy, keď nemôžete dosiahnuť alebo udržať erekciu, ktorá je dostatočne pevná na to, aby ste mohli mať pohlavný styk. Pre väčšinu mužov sa tento problém vyskytuje príležitostne a nie je vážnym problémom. Ak však nedokážete dosiahnuť erekciu aspoň štvrtinu času, ktorý potrebujete na styk, alebo aj dlhšie, môžete mať zdravotný problém, ktorý si vyžaduje lekársku starostlivosť. Problémy s erekciou sú tiež známe ako:
- erektilná dysfunkcia
- impotencia
- sexuálna dysfunkcia
Aké sú najznámejšie príčiny problémov s erekciou?
Príčiny erektilnej dysfunkcie môžu byť fyzické, psychologické alebo kombinácia týchto dvoch príčin. Fyzické príčiny erektilnej dysfunkcie sa častejšie vyskytujú u starších mužov. Objavujú sa v dôsledku porúch nervov a krvných ciev, ktoré spôsobujú erekciu.
Medzi fyzické príčiny erektilnej dysfunkcie patria:
- ochorenie srdca
- kornatenie ciev
- vysoký krvný tlak
- cukrovka (diabetes)
- obezita
- vysoký cholesterol
- Parkinsonova choroba
- Roztrúsená skleróza
- Peyronieho choroba
- niektoré lieky, vrátane diuretík, beta-blokátorov, uvoľňovačov svalov alebo antidepresív
- alkoholizmus alebo zneužívanie návykových látok
- dlhodobé užívanie tabaku
- trauma alebo poranenie miechy alebo genitálnej oblasti
- vrodené genitálne problémy
- ochorenie pečene alebo obličiek
- liečba pri problémoch s prostatou
Problémy s erekciou môžu byť tiež spôsobené problémami v mysli. Emocionálne problémy môžu muža akéhokoľvek veku zbaviť schopnosti sexuálne sa vzrušiť. Medzi ne patria:
- obavy muža, že nebude schopný dosiahnuť alebo udržať si erekciu
- dlhotrvajúca emocionálna úzkosť súvisiaca s ekonomickými, profesionálnymi alebo sociálnymi problémami
- konflikty vo vzťahu
- depresia
Problémy s erekciou u mladých mužov
Aj muži vo veku 20 až 30 rokov sa môžu stretávať s erektilnou dysfunkciou. Čísla poukazujú na väčší výskyt erektilnej dysfunkcie u mladých mužov, než sa predtým hlásilo. V časopise Journal of Sexual Medicine sa uvádza, že až 26 percent mužov vo veku 17 až 40 rokov má problémy s erekciou. Tieto prípady sa pohybujú od stredne ťažkej až po ťažkú formu erektilnej dysfunkcie.
Výskum zistil, že problémy s erekciou sa u mladých ľudí často spája skôr s ich životným štýlom a psychologickým rozpoložením, než s fyzickým problémom. U mladších mužov bolo zistené, že užívajú viac tabaku, alkoholu a drog, než starší muži. Britská poradenská služba pre tehotenstvo zistila, že problémy s erekciou u mladých mužov často vychádzajú z úzkosti.
Ako sa problémy s erekciou diagnostikujú?
Ak chcete presne nájsť príčinu problémov s erekciou, môžete sa u vášho lekára tiež objednať na testy, medzi ktoré patria:
- kompletný krvný obraz (CBC), čo je súbor krvných testov, ktoré kontrolujú nízky počet červených krviniek
- hormónový profil, ktorý meria hladiny pohlavných hormónov (testosterónu a prolaktínu)
- nočná tumescencia penisu (NPT), ktorá meria funkčnosť vašej erekcie počas spánku
- duplexný ultrazvuk, ktorý využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny na snímanie tkanív tela
- analýza moču, ktorá meria hladiny proteínov a testosterónu v moči
Akonáhle lekár určí príčinu vášho problému s erekciou, navrhne vám i vhodnú liečbu.
Aké sú potencionálne komplikácie?
Komplikácie spojené s problémami s erekciou sú významné a môžu ovplyvniť kvalitu vášho života. Ak máte problémy s erekciou, môžete tiež zažívať:
- stres alebo úzkosť
- pocit strápnenia
- nízke sebavedomie
- problémy vo vzťahu
- nespokojnosť s vaším sexuálnym životom
Ako môžete liečiť erektilnú dysfunkciu?
Podľa časopisu American Family Physician je závažnosť erektilnej dysfunkcie hodnotená na trojbodovej stupnici: mierna, stredne závažná a úplná. Prvým krokom k liečbe erektilnej dysfunkcie je určenie toho, kde na tejto stupnici patríte. Okrem toho príčiny erektilnej dysfunkcii sa typicky spájajú s aspoň jednou alebo viacerými fázami mužského sexuálneho vzrušenia. Patria medzi ne: túžba, vzrušenie, orgazmus a uvoľnenie. Problém u jedného alebo viacerých z týchto faktorov môže byť zdrojom celkového problému. Tabletky na problemy s erekciou
Dobrou správou je, že akonáhle je zdroj a príčina poruchy odhalená, erektilná dysfunkcia sa ľahko lieči.
Liečebné možnosti pri problémoch s erekciou zahŕňajú:
- lieky injikované do penisu
- lieky injikované do močovej trubice
- perorálne lieky
- chirurgický zákrok
- vákuové zariadenia
Zmena životného štýlu
Mnoho fyzických príčin problémov s erekciou súvisí s výberom životného štýlu. Možno by ste mali zvážiť nasledujúce zmeny:
- prestaňte užívať tabakové výrobky
- obmedzte konzumáciu alkoholu
- doprajte si dostatok odpočinku
- stravujte sa zdravo
- pravidelne cvičte
- hovorte so svojím partnerom o sexuálnych problémoch
Ak zmeny vášho životného štýlu nepomôžu vašim príznakom, obráťte sa na svojho lekára, aby ste našli hlavnú príčinu erektilnej dysfunkcie. Váš lekár vyšetrí váš penis, konečník a prostatu, ako aj funkcie nervového systému. Tiež sa vás spýta na aktuálne zdravotné problémy a kedy sa tieto príznaky objavili.
Kedy je treba navštíviť lekára?
Ak máte problémy s erekciou, ktoré sa časom zhoršujú, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára. Mali by ste sa tiež obrátiť na lekára, ak sa problémy s erekciou objavia alebo zhoršia po poranení alebo operácii prostaty. Ak máte erektilnú dysfunkciu spolu s bolesťami v dolnej časti chrbta alebo bolesťami v oblasti žalúdka, určite lekára kontaktujte.
Mali by ste tiež porozprávať so svojím lekárom, ak si myslíte, že vám problém spôsobuje nový liek, ktorý ste začali užívať. Lieky však je treba užívať naďalej, až kým lekár nepovie inak.
Ako predchádzať problémom s erekciou?
Ak chcete predchádzať problémom s erekciou, začnite zdravo žiť. Môžete napríklad:
- udržiavať si zdravú hmotnosť
- zachovávať vyváženosť vo svojom živote
- pravidelne cvičiť
Erektilná dysfunkcia je spôsobená nedostatočným prekrvením. Zdravý krvný obehu je kľúčom k prevencii. Bežným spôsobom zlepšenia obehu krvi je cvičenie. Medzi niektoré cvičenia založené na kardiológii patria: beh, cyklistika, plávanie a aerobik.
Správna strava, ktorá neobsahuje tuky, nadbytočný cukor a vysoké množstvo solí, je tiež veľmi dôležitá.
Chronické zdravotné stavy, ako je cukrovka alebo srdcové choroby, môžu byť tiež príčinou problémov s erekciou. Ďalšia príčina môže byť užívanie predpísaných liekov. Ak máte tieto ochorenia, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára a zistiť viac o ďalších metódach prevencie.
Ak máte anamnézu psychických problémov alebo problémov s alkoholom či drogami, budete pravdepodobne nútení podstúpiť liečbu. Erektilná dysfunkcia je tiež známa ako produkt stresových alebo psychologických problémov.
Zhrnutie
Je dôležité poznamenať, že erektilná dysfunkcia je bežným problémom a môže sa vyskytnúť u mužov všetkých vekových kategórií. Hoci erektilná dysfunkcia môže byť nepríjemnou skúsenosťou, existujú tu účinné liečebné postupy. Sledujte varovné signály opakujúceho sa problému. Ak sa erektilná dysfunkcia stane častým problémom, navštívte svojho lekára. Ten vás môže ponúknuť potencionálne možnosti liečby.